Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir bale okulu olan Mavidans Bale Okulu, 2005 yılında kurulmuştur.

Ayda Zorlu ve Nurhan Nebioğlu’nun önderliğinde Mavidans Bale ve Dans Okulu özellikle akademik bale eğitimi, modern dans eğitimi ve çocuklar için bale alanında Türkiye’nin en önemli okulu haline gelmiştir.

bale okulu
Bale okulu

Ayda Zorlu’nun çocuklar için geliştirdiği bale pedagojisi ve yaklaşımı ile bale eğitimi çocukların her biri için özel bir ilgi ve alaka gerektirmekte ve her çocuğun içindeki bale ve dans potansiyelini ortaya çıkarmaya fırsat yaratmaktadır.

Böylece Mavidans Bale ve Dans Okulu’nda Bale, Modern Dans, Klasik Bale, Jimnastik eğitimi alan her öğrenci kendine yeten, özgüveni gelişmiş ve geleceğin dansçı, balerin ve koreografı olmaya doğru emin adımlarla ilerlemektedir.

Türkiye’de oluşturduğumuz pedagojik yaklaşım ve anlayışla, okulumuzda eğitim alan her balerin adayı üst düzeyde ve profesyonel eğitim alma fırsatına sahip olmaktadır.

Mavidans Bale ve Dans Okulu açıldığı günden bu yana yüzlerce öğrenciye kaliteli ve nitelikli dans eğitimi vermekte ve öğrencilerimiz dansın her alanında üstün başarılara imza atmaya devam etmektedir.

Mavidans Bale ve Dans Okulu Bale Bölümü eğitmenleri pedagojik formasyon sahibi olup özellikle küçük yaştaki dansçı adayları ile özel bir iletişim kurarak onları geleceğin dansçıları olarak yetiştirmeye büyük bir özen göstermektedir.

Kurumumuzda dans alanında dünyaca kabul görmüş eğitim metotları uygulanmaktadır.

Bale Okulu Program İçeriği:

Bale
Klasik Bale
Karakter Dansları
Pas De Deux
İleri Bale
Konservatuara Hazırlık
Modern Bale
Doğaçlama ve Yaratıcılık

Bale okulumuza 4 yaşından itibaren balerin ve balet adayları kabul edilmektedir.
3-3,5 yaş öğrencilerimiz ise haftada bir gün bir saatlik bale programı alırlar.

Bale Kursu Eğitim Dönemleri:

Hazırlık Devresi:
1- Hazırlık 1.Sınıf(4-5 Yaş)
2- Hazırlık 2. Sınıf(6 Yaş)
Temel Eğitim:

  1. Devre
  2. Devre
  3. Devre
  4. Devre
  5. Devre
  6. Devre
    İleri Devre:
  7. Devre
  8. Devre

Bağımsız ileri bale sınıfı programı da mevcuttur.

Klasik Bale eğitiminin yanında verilen diğer branş dersleri ve eğitimlerimiz:
Klasik bale eğitiminin yanında dekor, sahne tasarımı, kostüm, bale ve dans tarihi gibi teorik dersler ile modern bale, modern dans, jimnastik ve karakter dansı gibi uygulamalı ve repertuar gibi teorik dersler de verilir.

3 Yaş için Bale Dersi:

Bale Okulu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar:

Bale okulu seçerken herhangi bir okuldan veya üniversiteden üç aylık bir atölye veya kurs programı sonunda alınmış katılım belgelerinin resmi hiçbir geçerliliği yoktur. MEB onaylı olmayan ve yurt dışında bir yerden edinilmiş, ancak MEB tarafından denkliği verilmemiş hiçbir sertifikanın veya diplomanın geçerliliği yoktur. Bu sertifika ile öğretmen olma imkanı yoktur.

Öncelikle seçeceğiniz bale okulunun Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olup olmadığını ilgili ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden kolayca öğrenebilirsiniz. Kurum MEB onaylı değilse neden MEB’e bağlanmadığını sormanız gerekmektedir.

Çocuklarımızın eğitimini sadece işin uzmanı ellere emanet ediniz. Kaçak bir kurumda bunu sağlamanız mümkün değildir.

Çocuklar mezun olduğunda resmi öğretmenlik hakkı ve resmi kurs açma hakkına kavuşmaktadır. Bale öğretmenliği gelişmiş ülkelerde en geçerli ve saygın mesleklerden biridir. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayladığı bu diploma tüm dünyada geçerliliği olan bir diplomadır.

Bölümünü başarıyla tamamlayan öğrencilerimiz MEB onaylı Resmi Bale Öğretmeni olma hakkı kazanmaktadır. Bu aynı zamanda kıymetli bir altın bileziği koluna takmak demektir. Bale öğretmenliği uluslararası bir meslektir. Her yerde geçerlidir.

Hobiden daha ileri amacı olanlar, baleyi bir meslek olarak da yapmak isteyenler mutlaka ciddi bir eğitim kurumuyla temasa geçmelidir. Unutulmamalıdır ki uygun bir kurumdan bu eğitimi alamayanlar sadece bir hobi ile zaman harcamaktadır. Bu tip meşguliyetlerin birikim ve kalıcılığı yoktur.

Profesyonel işleyen bir bale okulunda çocuğunuzun zamanında ve doğru eğitimi aldığından emin olabilirsiniz. MEB’e bağlı kurumlar ortak bir bale müfredatını kabul etmektedir; bu akademik olarak kabul edilmiş bir eğitim planıdır ve ilgili okullar buna uymakla yükümlüdür.

Önemli Konular Ve Değerli Kaynaklar:
Seçtiklerimiz: Bale Kursu, Bale Okulu, İstanbul’daki Bale Kursları ve Bale Okulları Arasından Seçim Yaparken En İyi Eğitimi Almanıza Yardım Edebilecek Önemli Noktalar

Bale Kursu Mezunlarının Konservatuarlara Giriş Başarısı Nedir?
Bale okulu seçerken kurumun verdiği mezun sayısı önemli kriterdir. Mezun sayısı okulun köklü olmadığını anlamada veliler için bir göstergedir.

Bale okulu olarak kurum konservatuara yönelik eğitim veriyor mu? Konservatuar Bale bölümlerini kazanma başarısı ve oranı nedir?
Mavidans Bale ve Dans Okulu zel bir kurs müfredatına sahip olmamıza rağmen, okulumuz eğitmen kadrosu, eğitim müfredatı, ders içeriğimiz konservatuar düzeyinde eğitim vermemizi sağlamaktadır.

Konservatuara hiç mezun yerleştirmiş mi?

Bale Okulu’nun onlarca öğrencisi yurt içi ve yurt dışındaki konservatuarların dans bölümlerini kazanma başarısı göstermiştir.

Bu öğrencilerimiz kazandıkları konservatuarlardan mezun olarak koreograf, bale ve dans eğitmeni, olarak çalışmalarını yürütmektedir.

Okulumuzun başarısının en önemli unsuru bizlerden çok, bize güvenen veren öğrencilerimize aittir. Bütün öğrencilerimizle gurur duyuyoruz. Gelecek sanat yaşamlarında da başarılarının devam edeceğini kalpten inanıyoruz.

Klasik Bale Programımızın Amacı:

1- Uluslararası standartlarda eğitmen, dansçı ve koreograf yetiştirmek.
2- Öğrencilerin doğru bir Bale eğitiminden geçmelerini sağlamak.
3- Öğrencilerin bireysel ve topluluk içindeki yeteneklerini geliştirmek
4- Bale hakkında birikimli, donanımlı ve vizyon sahibi bireyler yetiştirmek.
5- Öğrencilerin sanatsal donanımlarını üst seviyeye çıkarmak
6- Türk ve dünya dans tarihini özümsetmek.
7- Klasik balenin yanında diğer dans formları hakkında da bilgi sahibi olmalarını sağlamak.
8- Müzik, ritim ve dans ilişkisini kuran dansçı adayları yetiştirmek.
9- Ülkemizde Bale sanatının yaygınlaşması ve gelişmesi için çalışmalar yürütmek.

Klasik Bale Eğitimimiz Hakkında:

1- Klasik Bale eğitimi son derece ciddi bir eğitimdir ve çocuklarımızın eğitiminde dikkat, sabır ve sevgi gerektirmektedir!
2- Kurumumuz çocuklarımızı geleceğe hazırlamakta ve onlara iyi bir eğitim ve ikinci bir meslek sunmaktadır.
3- Klasik Bale eğitim çocuklarımızın yaratıcılığını arttırmaya yönelik Modern Dans, Street Jazz, Dans Tarihi,derslerini de içermektedir.
4- Eğitmenlerimiz öğrencilerimizin bedensel ve fiziksel durumunu inceleyerek uygun sınıflara yerleşmelerini sağlamaktadır.
5- Klasik Bale eğitimi doğru bir zeminde yapılması gerekmektedir. Dans salonunun zemini, öğrencilerin bale çalışmalarında sakatlanmalarını önleyecek özel ahşap ile kaplanmış olmalıdır.
6- Okulun fiziki şartları(sınıfların büyüklüğü, havalandırması, kafeterya ve soyunma odalarının temizliği, kütüphane ve diğer sosyal gerekler) yeterli olmalıdır.

Eğitmenlerimiz:
1- Eğitmen kadrosu konservatuar deneyimli, profesyonel dansçı ve eğitmenlerden oluşturmaktadır.
2- Eğitmen kadrosunun tamamı pedagojik formasyon sahibi olup, çocuklarla iyi ve doğru iletişim kuran eğitmenlerden oluşmaktadır.
3- Okulumuz kadrosu MEB kriterleri gereği Usta ve Uzman ve Diplomalı Eğitmenlerden oluşmaktadır.
4- Eğitmenlerimiz, çocuklarımızın doğru bir eğitim almalarını özen göstererek, onları geleceğin dansçı, eğitmen ve koreograf adayları olarak yetiştirmektedir.