MODERN DANS DERSLERİMİZE KAYITLARIMIZ BAŞLADI

Mavidans Akademi Modern Dans/ Çağdaş Dans alanında Türkiye'nin en büyük ve en geniş katılımlı kurumudur!

Modern Dans/ Çağdaş Dans dersimiz dans ile hobi düzeyinde ilgilenenler kadar, bedenini geliştirmek ve ilerletmek isteyenler, profesyonel hayatı düşünenler ve Konservatuarların Modern Dans Bölümlerine hazırlanan adaylara açıktır.

Modern Dans sınıfımız, 4 yıllık MEB Onaylı Modern Dans Diploma Programımıza da hazırlık niteliğindedir.

Ders Süresi: Haftada 1 gün 1,5 saat.

Akademik bir dans ve sahne formu olarak Modern Dans; Klasik Bale ile birlikte diğer danslardan beden kullanımı ve felsefi duruşuyla ayrışmaktadır. Modern Dans derslerimiz katılımcılardan bedensel ve zihinsel olarak yüksek farkındalık talep etmektedir. Dersimiz, öğrencinin dünyaya bakış açısını ve duruşunu geri dönülmez bir şekilde değiştirmekte ve dönüştürmektedir.Modern Dans dikey hareket yanında, özellikle yapısında yer alan yatayda(floorwork) güçlü hareket tarzıyla diğer danslardan ayrışmakta ve katılımcıyı bedensel olarak zorlamaktadır.


Modern Dans Hakkında: Modern Dans 20. yüzyılın başında Avrupa ve ABD'de eş zamanlı olarak klasik akademik dansa tepki olarak doğmuş bir dans biçimidir. Bu yeni ve öncü dans biçimi klasik balenin hareket değerleri ve yapısına karşı çıkarken, kendi bedensel hareket ve anlatımını oluşturarak tamamen yeni bir dile ihtiyaç duymuştur. Bu anlamda Modern Dans, biçimsel dilini oluşturan kaynaklarının bir kısmını Antik Yunan'dan esinle yeniden yapılandırılan hareket formlarından alırken, diğer taraftan Doğu kültürü ve gösteri sanatlarından geniş bir şekilde yararlanmıştır.

Yer hareketleri Modern Dansın en karakteristik özelliklerinden birisidir. Klasik bale tekniğine tepki olarak dizlerin yaygın olarak bükük kullanımı ve çıplak ayakla dans, modern dansın ortaya çıkışında ayırt edici bir nokta teşkil etmiştir. Bunun yanında bedenin yerle olan ilişkisi ve düşme-kalkma biçimleri de modern dansın temel özelliklerindendir.

Yılsonu Modern Dans Gösterilerimizden:


İrtibat:
MEB Mavidans Akademi
Teşvikiye Mah. Deryadil Sok. No:104 Giriş Kat
(Teşvikiye Cami Arkasında, Şok Market Yanındayız)
Nişantaşı-Şişli/ İstanbul
Tel: 0212 296 30 15
http://www.mavidans.com