Mavidans Bale ve Dans Okulu ülkemizin en geniş katılımlı ve en kapsamlı Modern Dans programlarına sahip kurum konumundadır. Modern Dans dersi akademik düzeyde çocuk ve yetişkin öğrencilerimize farklı programlarda sunulmaktadır.

modern dans dersi

1- MODERN DANS DERSİ DİPLOMA PROGRAMI- MEB ONAYLI:

Yetişkin öğrencilere yönelik 4 yıllık bir Sertifika Programıdır. Modern Dans dersi programımıza her yıl Eylül ayında sınav ile öğrenci alınmaktadır. Öğrenciler eğitimleri süresince konservatuar eğitim programına tabi tutulurlar.

Modern Dans Dersi Eğitimin sonunda yapılan MEB sınavında başarılı olan adaylar diplomalarını almaya hak kazanmakatadır. Bu diploma ile öğrencilerimiz kurum açma ve özel ve devlet okullarında eğitmenlik yapma hakkında sahip olurlar.

2- HAZIRLIK PROGRAMI:

MEB onaylı Modern Dans Sertifika Programına hazırlık niteliğinde, haftada 1 günlük programdır. Bu dersimize modern dans ile hobi düzeyinde ilgilenen adayların katılma da açıktır.

3- ÇOCUKLAR İÇİN MODERN DANS OKULU MEB ONAYLI PROGRAM:

9- 14 yaş arasındaki öğrencilere yönelik MEB Onaylı Sertifika Programıdır. Eğitim süresi 6 yıldır. Programın amacı akademik ölçülerde dansçı, eğitmen ve koreograf yetiştirmektir.

4- KONSERVATUARA HAZIRLIK/ MODERN DANS BÖLÜMLERİNE HAZIRLIK DERSLERİ:

Kurumumuz Konservatuarların Modern Dans Bölümlerine her yıl aralıksız öğrenci hazırlamaktadır. Öğrencilerimiz konservatuarı kazanma oranında büyük bir başarı oranı yakalamıştır.

Mavidans Bale ve Dans Okulu bugüne kadar onlarca öğrenciye Konservatuarların Modern Dans Bölümlerini kazandırmıştır.

Eğitim yerli ve yabancı eğitmen eşliğinde yürütülmektedir. Türkiye’de farkındalık yaratma amacında olan Modern Dans Dersi Programı atölye ve seminerlerle zenginleştirilmektedir.

Modern Dans Okulu Programın temel amacı teknik seviyesi yüksek Dansçı, Eğitmen ve Koreograf yetiştirmektir.

Mavidans Bale ve Dans Kursu’nun başlattığı Modern Dans Programı Türkiye’de Çağdaş Dans alanına nitelikli dansçılar kazandırmayı amaçlamaktadır.

Katılımcıların koreografik üretimleri her yıl düzenli olarak sahnelenerek seyircilere sunulmaktadır. Gerek bireysel, gerek toplu olarak eser üretimine teşvik edilen öğrencilerin ülkemizde ve yurtdışında düzenlenen festival, bağımsız platform ve etkinliklerde yer almaktadır.

5- MODERN DANS TARİHİ:

Modern dans büyük oranda Batı kaynaklı Modernizm ile ilintilidir. 20. yüzyılın başında ortaya çıkan bir dans formu olarak modern dans, kökleşmiş akademik gelenekleri kullanmayı reddederek, bütün dansların  kaynaklarından doğrudan kesitler almıştır.

Bu yolla modern dansın öncüleri, Avrupa’da Rönesans’tan beri gelişen klasik akademik dansa başkaldırarak, 20. yüzyıl Avrupasında kendilerine saygın bir yer edinmişlerdir.