Mavidans Bale ve Dans Okulu, 2005 yılında Ayda Zorlu ve Nurhan Nebioğlu tarafından hizmete açılmıştır.

İstanbul Avrupa yakasında faaliyet gösteren Mavidans Bale ve Dans Kursları eğitim kalitesiyle fark yaratmaktadır.

Dans ve Yaratıcılık Dersleri:

Ayda Zorlu ve Nurhan Nebioğlu’nun önderliğinde Mavidans Bale ve Dans Okulu özellikle akademik dans eğitimi, modern dans dersi ve çocuklar için dans dersleri alanında Türkiye’nin en büyük okulu haline gelmiştir.

Ayda Zorlu’nun geliştirdiği dans pedagojisi ve yaklaşımı ile das eğitimi çocukların her biri için özel bir ilgi gerektirmektedir.

Böylece Mavidans Bale ve Dans Okulu’nda Dans, Modern Dans, Çocuklar için Dans ve Jimnastik eğitimi alan her öğrenci kendine yeten, özgüveni gelişmiş ve geleceğin dansçı ve eğitmeni olmaya doğru emin adımlarla ilerlemektedir.

dans kursları

Dans Okulu, Modern Dans Dersleri:

Dans Kursları ile Türkiye’de oluşturduğumuz pedagojik yaklaşım ve anlayışla, okulumuzda eğitim alan her dansçı adayı profesyonel bir eğitim alma fırsatına sahip olmaktadır.

Mavidans Bale ve Dans Okulu açıldığı günden bu yana yüzlerce öğrenciye kaliteli ve nitelikli dans eğitimi vermektedir.

Öğrencilerimiz de dansın her alanında üstün başarılara imza atmaya devam etmektedir

Eğitmenlerimiz pedagojik formasyon sahibi olup özellikle küçük yaştaki dansçı adayları ile özel bir iletişim kurmaktadır.

Dans Okulu Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar:

MEB onaylı olmayan ve yurt dışında herhangi bir yerden edinilmiş, ancak MEB tarafından denkliği verilmemiş hiçbir sertifikanın veya diplomanın geçerliliği yoktur.

Bu sertifika ile öğretmen olma imkanı yoktur.

Ancak Türkiye’de Milli eğitim Bakanlığına bağlı bir kurs veya üniversite diplomasının veya sertifika ile dans dersi verilebilir.

Öncelikle seçeceğiniz dans okulunun Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olup olmadığını ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüklerinden kolayca öğrenebilirsiniz. Kurum MEB onaylı değilse neden MEB’e bağlanmadığını ilgili kişilere sormanız gerekmektedir.

Anatomi Dersleri:

Dans Eğitimi ne Zaman Başlar: Temel olarak 4 yaşından itibaren öğrencilerimiz dans eğitimine başlayabilir. Özel olarak geliştirdiğimiz 3 yaş bale programımız da mevcuttur. 4 yaş genel olarak bale dersi ile dans eğitimine başlar. Street Jazz dans eğitimi 7 yaşından itibaren, modern dans eğitimi 9 yaşından itibaren başlamaktadır.

Çocuklarımızın dans eğitimini sadece işin uzmanı eğitmenlere emanet ediniz. Kaçak bir kurumda bunu sağlamanız mümkün değildir.

Öğrenciler dans okulundan mezun olduklarında resmi öğretmenlik hakkı ve resmi kurs açma hakkına kavuşmaktadır. Dans öğretmenliği gelişmiş ülkelerde en geçerli ve saygın mesleklerden biridir. T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayladığı bu diploma tüm dünyada geçerliliği olan ve presijli bir diplomadır.

Çocuklar için Dans Dersleri Programı:

Dans Diploması, Dans Eğitmenlik Diploması, Dans Sertifikası: Mavidans Bale ve Dans Okulu Dans bölümlerini(Modern Dans ve Street Jazz Bölümleri) başarıyla tamamlayan öğrencilerimiz MEB onaylı Resmi Dans Öğretmeni olma hakkı kazanmaktadır.

Hobiden daha ileri amacı olanlar, dansı bir meslek olarak da yapmak isteyenler mutlaka ciddi bir eğitim kurumuyla temasa geçmelidir. Unutulmamalıdır ki uygun bir kurumdan bu eğitimi alamayanlar sadece bir hobi ile zaman harcamaktadır. Bu tip meşguliyetlerin birikim ve kalıcılığı yoktur.

Profesyonel işleyen bir dans okulunda çocuğunuzun zamanında ve doğru eğitimi aldığından emin olabilirsiniz. MEB’e bağlı kurumlar ortak bir dans müfredatını kabul etmektedir; bu akademik olarak kabul edilmiş bir eğitim planıdır ve ilgili okullar buna uymakla yükümlüdür.

Türkiye’nin en iyi dans eğitmenleri:

Dans kursunda en önemli öğelerden birisi eğitmenlerdir. Eğitim kadrosuna yapılan yatırım doğrudan çocukların eğitiminde olumlu olarak yansıyacaktır. Eğitim kadrosunun kalitesi eğitimin kalitesinin üst sınırını belirleyen nihai unsurdur.

Dans okulunun fiziksel koşulları: Dans okulunun fiziki koşulları da eğitim için uygun fiziksel koşulları sağlamalıdır. Havalandırma, doğru bir yer döşemesi ve ahşap zemin niteliği bu koşullardan bazılarıdır. Soyunma ve bekleme salonu, kafeterya, duş ve tuvaletler okulun en önemli fiziksel unsurlarındandır.

Yılsonu gösterisi/ Yılsonu temilleri:

Yılsonu Gösterisi hazırlamak bütün önemli dans okulu için vazgeçilmezdir. Mavidans Bale ve Dans Okulu her eğitim yılının sonunda bütün öğrencilerimizin katıldığı görkemli bir yılsonu temsili düzenlemektedir. Dans dünyasının seçkin koreografilerinin sahneye taşındığı bu gecede öğrencilerimiz sahne ile tanışmaktadır.

Yılsonu Gösterisine hazırlamak aynı zamanda çok ağır bir yükümlülüktür. Birçok okul daha seyrek resitaller hazırlamaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki dans sahne işidir ve yıl içi üretimleri sahneye taşınmazsa öğrenciler kendilerini geliştirme fırsatından yoksun kalır.

Gösteriler öğrencinin motive olması için önemli bir unsurdur. Hazırlanan klasik repertuar, sahne için özel hazırlanmış müzik ve kostümler, her öğrencinin dansçı olma rüyalarının gerçekleşmesi anlamını taşımaktadır. Danslar gerçektir, müzik gerçektir, kostümler gerçektir, seyirci gerçektir ve sahne şehrin en iyi sahnelerinden birisidir. Bir hayal gerçek olmakta ve sahneye taşınmaktadır.

Türkiye’nin en iyi dans okulu:

Dans Dersleri/ Modern Dans Dersleri: Dans okulumuzda Çocuklar için Modern Dans Eğitim Programı, akademik ölçülerden ödün vermeden, profesyonel dansçı ve koreograf yetiştirmek amacıyla yürütülmektedir. Modern Dans eğitim programımız, çocuklar için Street Jazz ve Jazz dans eğitimimizden bağımsız olarak oluşturulmuş programdır.

Okulumuzun dansçı adayları Klasik Bale ve Street Jazz Dans eğitim programlarının yanında, Modern Dans alanında ülkemizin en önemli eğitmen kadrosu eşliğinde eğitim alma fırsatına sahip olmaktadır.

Derslerimiz temel beden-nefes egzersizleri, esnetme ve kondisyon ile başlamakta, ardından hareket dizgeleri ve kombinasyonlarla devam etmektedir.

Çocuklarımız Dans kursları teknik derslerimizin yanı sıra yoğun olarak Doğaçlama ve Yaratıcılık(Improvisation), Modern Dans Tarihi, Video Dans, Temel Sanat Eğitimi, Anatomi ve Kinesiyoloji eğitimi de almaktadır. Anatomi ve Kinesiyoloji dersi, programımızın zorunlu derslerindendir.

Dansın Yararları, Dansın Faydaları Nedir:

Dans etmek her yaşta insanın bir deneyimdir. deneyimleyebileceği bir etkinliktir. Dans, sanatsal ve kültürel bir etkinlik olmasının yanında, kişiyi ruhsal ve zihinsel olarak da olumlu yönde etkilemektedir.

Uzmanlar ve araştırmalar tarafından onaylanan bir gerçek var ki o da dansın kişiye ruhsal ve zihinsel pek çok yararı olduğudur. Öncelikle dans aktivitesi kişisel gelişimimizi de destekliyor.

1- Dansın en önemli yararlarında birisi de bedende fiziksel olarak olumlu yönde yaptığı katkılardır. Dans kursları ile eğitim alan öğrencinin bedeni daha esnek, daha güçlü, daha zariftir. Dans egzersizlerinin daima kasları uzatarak yapılması, kas- iskelet yapısı ve vücut çizgilerinin daha güzlü, zarif ve ince olmasını sağlar.

2- Dans eğitimi alan bir öğrenci günlük hayatında doğru ve sağlıklı beslenmeyi öğrenir. Böylece çağımızın önemli bir sorunu olan aşırı kilolu beden yapısından ve yanlış beslenme şeklinden uzaklaşılır.

3- Dans eğitimi, duruş(posture) bozukluklarının düzeltilmesinde de önemli katkılar sağlar. Dans egzersizleri taban düşüklüğü(düz tabanlık), içe basma, bacak deformasyonu ve belirli orandaki omurga eğriliklerinin tedavi ve iyileşmesinde önemli faydalar sağlamaktadır.

4- Okul dışı bir aktivite olmasından dolayı, çocuğun başka bir ortamda sosyalleşmesini ve farklı arkadaşlar edinmesini sağlamaktadır. Grup olarak ve bireysel olarak hareket etmeyi ve sorumluluk almayı da pekiştirir.

5- Dansın(Modern Dans Street Jazz Dans), bir sahne formu olmasından dolayı soyut düşünmeyi, mekânda yön bulmayı da geliştirmektedir. Hareketlerin tekrarı üzerine kurulan yapısından dolayı, aynı zamanda hafıza ve konsantrasyonu da olumlu yönde etkilemektedir.

6- Dans eğitimi çocuğa belirli oranda sorumluluk yüklemektedir ve çocuğun kendi kendine yetme becerisini kazanmasına yardımcı olmaktadır. Öğrenci aldığı eğitim sonucunda iç disiplinini de sağlar.

7- Her eğitim yılının sonunda yapılan yılsonu gösterileri ve yıl içi organizasyonlarda yer alma, öğrencilerin sahne ile erken yaşlarda tanışmasına vesile olmaktadır. Böylece dans öğrencileri prova sürecini, kulis adabını, sahne sırasını beklemeyi ve seyirci karşısına çıkmayı öğrenmektedir. Bu onları profesyonelliğe taşıyacak en önemli adımlardan birisidir.

8- Dans eğitimi uzun soluklu bir eğitimdir ve oldukça meşakkatli bir süreçtir. Öğrenciler büyük özveri ve çaba ile yıllar içinde yoğurulur ve geleceğin sanatçı adayları olarak yetiştirilirler. Eğitim müfredatında yıllar içinde moderns eğitimi ile birlikte doğaçlama ve yaratıcılık, dünya dans formları(Tarantella, Polka vb.), street jazz, dans tarihi, kostüm-dekor ve anatomi dersleri ile de donatılırlar.

9- Dans eğitimi ile öğrenciler çevrelerini ve dünyayı yorumlamayı, soru sormayı, sorgulamayı ve muhakeme kurmayı öğrenmektedir. Bale ve dans öğrencinin entelektüel olarak da donanmasını ve etrafından ayrışmasını sağlar.

10- Uzun yıllara yayılan bale ve dans eğitimi sonucunda öğrenciler mutlu oldukları ve severek yaptıkları bir sosyal aktivitenin yanında iyi birer sanatçı adayı ve en önemlisi iyi bir insan olma yolunda büyük bir yol kat etmektedir.